Хто такі українські фотохудожники?
Фотографій навколо нас багато, і кожна із них чимось особлива, бо відтворює у нашій голові теплий спогад, що на ній зображений. Проте, деякі фотографії просто любительські, інші ж називають творами мистецтва. Чому ж так відбувається? Тому що одні просто натискають на кнопку фотоапарату у зручний для них момент, а інші створюють фотографію, малюючи, мов картину та звертаючи увагу на кожну деталь, що на ній зображена. Особистості, які свої фотографії представляють світові як справжнє мистецтво – це фотохудожники.
Про таких людей говорять, що вони немов малюють світлом. Світло – це для звичайної людині просто спосіб бачити речі, а для фотохудожника – це вершина його майстерності, якою він бездоганно володіє та завдяки якому може творити прекрасне. Цікавим є той факт, що саме через це “мистецтво малювання світлом”, художню фотографію називають “світлописом”.
Художня фотографія у світі почала розвиватися із винаходом перших фотоапаратів, а до України прийшла ще в кінці XIX століття. З розвитком художньої фотографії в Україні розвивалися та творили фотографи, кадри яких дійсно можна було назвати мистецтвом. І сьогодні “Українська фотографія” хоче пригадати кількох із них, ким наша країна й справді повинна пишатися.
Юрій Дорош, був одним із перших фотохудожників у Галичині та Західній Україні. Окрім цього, що був чудовим фотографом, свої знання старався донести і до інших, написавши дві книги по фотографії – “Підручник фотоаматора” та “Побільшення”.
Варто згадати і про одну із найяскравіших постатей української художньої фотографії – Ярослава Савку. Сучасники стверджують, що саме його фотографії можна впізнати серед сотень інших, завдяки чудовій грі зі світлом, високим професіоналізмом та художньою довершеністю. Окрім чудових кадрів, Ярослав увійшов в історію фотографії, як один із організаторів першого українського фотографічно-мистецького часопису “Світло й Тінь”.
Цікавою особистістю є і фотохудожник Халдей Євген. Він прославив Україну відомими на увесь світ фотографіями “Регулювальниця” та “Прапор над рейхстагом”. Про Євгена можна сказати, що він творив історію у своїх фото. Хоч кожна фотографія особлива по-своєму, проте між ними відчувається єдина художня лінія, певна єдність, завдяки якій чітко видно руку автора.
Також ми можемо пишатися фотохудожником Антоном Соломухою, який відомий світові відкриттям нового жанру у фотографії – фотоживопису, під яким розуміється поєднання митцем живопису із фотографією.
У фотографії він повністю відмовляється від репортажу, зв’язок фото і живопису стає основним у його фотошедеврах, завдяки яким вони щораз більше стають схожими на картини.
Якщо говорити про сучасну фотографію, то перший, хто приходить на думку – це класик сьогоднішнього фото мистецтва – Борис Михайлов.
Борис – це фотомитець, який знімає щоденне життя людей таким, як воно є. Створив безліч фото-серій, найвідомішими серед яких є: “Червона серія”, “Клейкість”, “Біля землі”, кожна із яких має свій настрій та передає свою реальність.
Серед сучасників виділився і Степан Назаренко. Займався він переважно зйомкою портретів, які відрізнялися незрівнянною індивідуальністю, глибиною та делікатністю.
Ну і на закінчення, “Українська фотографія” хоче пригадати ще одну нашу гордість. Це фотохудожники – Віталій та Олена Васильєви.
Ця пара працює у жанрі концептуального НЮ. Ми ж пишаємося тим, що саме їхня фото робота “Neo” стала найдорожчою українською фотографією, встановивши рекорд продажу на сезонних торгах сучасного мистецтва аукціонного дому Phillips de Pury & Co.
Бачимо, що Україна і справді має ким пишатися, а фотографія, як мистецтво, з кожним митцем розвивається все більше та здобуває світове визнання.
А які фотохудожники подобаються Вам?
Халдей Євген. Він прославив Україну……..