Фотографи Оля та Андрій Майгутяк
Оля та Андрій Майгутяк – подружжя фотографів, що зуміли своє захоплення перетворити на цікаву роботу. Вони – стокові фотографи, які використовують свою майстерність у фотомистецтві, викладаючи фото на стоки і таким чином отримують основне джерело заробітку.
Про те, з чого вони починали, як працюють зараз та специфіку роботи на стоках, Оля та Андрій Майгутяк розкажуть сьогодні у інтерв’ю “Українській фотографії”.
“Якщо фотографуєш – має бути результат. Ну й загалом, приємніше, коли твої фото комусь потрібні та ще й приносять якийсь прибуток”.
“Раніше чи пізніше в пошуку своєї ніші, приходиш до якогось стилю, який формує канву подальших робіт і дозволяє ефективно зробити більше якісного матеріалу і, відповідно, більше його продати”.
Оля та Андрій Майгутяк вдосконалювали свою майстерність, багато вчилися, розвивалися. Адже стоки – справа специфічна. Специфіка їх така, що на фото повинні передаватися не так емоції, як інтонаціїі (радість, сум, спокій, напруженість), в основному стоки люблять позитив – світлі чисті картинки, адже це дозволить привабити покупців широкого спектру потреб. Завдяки своїм прагненням та старанню Оля та Андрій змогли створити чудове стокове інтерв’ю та стати хорошими професіоналами у цій справі.
“Стоки – це один з багатьох напрямків розвитку. Звичайно, період становлення вже пройшов, проте ще залишається багато шляхів входу. Головне бажання і, щонайважливіше, – терпіння. Бо стоки люблять постійну увагу до них і поповнення новим матеріалом”.
І у нашому сьогоднішньому інтерв’ю, Оля та Андрій Майгутяк радо діляться інформацією про те, як новачку почати працювати на стоках, а саме мікростоках, на яких вони спеціалізуються, та що може очікувати його при виборі цієї ніші.
Загалом, Андрій Майгутяк, розповідає про те, що в глобальному масштабі є кілька основних мікростоків: Shutterstock, Dreamstime, Fotolia, 123RF, Depositphotos та iStock, який трошки відрізняється від інших та любить творчий підхід до фотографій. Вони ж радять починати з Shutterstock, так як він дає найшвидший результат і розуміння того, над чим потрібно попрацювати.
Далі, ознайомившись із стоками, перш, ніж почати роботу підказують, що обрати потрібно те, що саме вам найближче до душі та відповісти самому собі на наступні запитання:
- Чи є якась діяльність яка приносить вам задоволення і чи хочете ви ілюструвати її в фотографіях?
- Чи готові ви витрачати більшу частину свого вільного часу на те щоб фотографувати, відбирати і обробляти фото?
- Чи маєте ви техніку достатню для того, щоб відповідати мінімальним критеріям фотостоків?
- Чи готові ви вкладати гроші в фототехніку і обладнання для того, щоб підіймати свій професійний рівень?
Усміхаються, згадуючи свій початок та розуміючи, що на початку роботи може бути лишень одна позитивна відповідь, про все інше як правило немає розуміння. Воно приходить згодом і дозволяє створити своє бачення як майбутнього стокера.
Далі Оля та Андрій радять звернути увагу на тему, яку ви плануєте знімати. Популярними темами були і залишаються: бізнес, гроші, здоровий спосіб життя, подорожі, їжа, відпочинок. Проте, якою б не була тематика, пам’ятайте, що більше вона популярна у покупців, то більша там конкуренція. Це змусить вас шукати власний стиль всередині напрямку. Щось можна реалізувати, а щось ні. Радять почати з предметної зйомки, адже це те, що точно можна знімати з мінімальними затратами. Така зйомка дозволить пройти екзамен і потренуватись у витягуванні фото до потрібного рівня якості. Після того, як ваші фото будуть відповідати потрібним критеріям, ви помалу будете формувати стокове портфоліо. Оля Майгутяк пояснює, що складових хорошого стокового портфоліо декілька:
- якісна картинка (якість і композиція);
- вдало підібрана тема (це приходить з досвідом);
- правильно підібрані і прикріплені ключові слова (keywords);
- регулярність додавання нового матеріалу.
Якщо якийсь з цих елементів не буде відповідати потрібному рівню, це виллється на зменшення об’єму продажів ваших фото. Загалом треба розуміти, що вашу картинку виберуть, якщо вона буде “падати в око” ще на етапі вибору, тоді, коли покупець буде вибирати одну з поміж сотень тисяч інших. До переваг можна віднести хорошу композицію та якісні кольори. Не останню роль тут відіграє те, що картинка і елементи на ній мають виглядати свіжо та сучасно.
Андрій Майгутяк запевняє, що таких небагато, але їх варто знати, адже можна легко у них потрапити. Більшість конфліктних ситуацій можуть закінчитися попередженням, проте якщо таки заблокують акаунт, бізнес можна закривати, адже ви вже нічого там не продасте.
“Добре бути парою фотографів. Починаючи з того, що ми можемо бути один одному асистентами, і закінчуючи тим, що в кожну велику поїздку ми їдемо разом, а не погоджуємо довго і болісно наші “відпустки” :)”.
Основним правилом є авторство фотографій. За жодних умов не можна викладати на продаж чужу фотографію або свою з елементами чужої. Це відноситься і до плагіату. І хоча в світі вже все давно відзнято, і придумати нову ідею з кожним разом стає все важче, не копіюйте на 100% чужу фотографію, бо помітять і поплатитесь. Ще під час редагування усуньте з фото всі логотипи, можливі авторські роботи, автомобілі і сучасні будівлі – всі об’єкти авторського права повинні мати окремий дозвіл на публікацію фотографій з такими об’єктами.
Що стосується дотичних до фото складових – то варто звернути увагу на модельний реліз, тобто дозвіл людини на публікування фото з нею. Якщо його немає, то ви не зможете продавати фото. Тобто під час перевірки фотографій, які завантажуються, перевіряючий буде вимагати до кожної фотографії, де зображена людина, прикріпити реліз. Це основні аспекти, на які подружжя Майгутяк радять звернути увагу тим, хто не знає з чого почати та шукає кваліфікованої поради.
Ми ж дуже вдячні Олі та Андрію за чудову можливість поспілкуватися з ними та за професійні поради для тих фотографів-новачків, які бажають поєднати своє фотомистецтво із стоковою фотографією.
Оля та Андрій Майгутяк
Фотографи
Рідне місто – Івано-Франківськ. Вже близько восьми років успішно працюють на фотостоках. Улюблені жанри: тревел фото, дитяча зйомка, сімейна фотографія.
Ознайомитися з фотографіями подружжя Майгутяк можна тут:
Андрій Майгутяк