Фоторепортаж: поради початківцям

Фоторепортаж – це жанр, який стоїть на межі між документалістикою та візуальним мистецтвом. З одного боку, його завдання показати правду без прикрас, а з іншого зловити щось особливе і найбільш промовисте. У поєднанні цих двох рис і полягає найбільша складність жанру. Тепер у ньому доводиться працювати не тільки газетним репортерам, а й весільним, клубним, фестивальним фотографам, завдання яких не просто зробити гарні світлини, а розповісти історію.

Сьогодні “Українська фотографія” ділитиметься з вами порадами, які допоможуть тим, хто хоче вдосконалити свої навички фоторепортера.

Трохи з історії

Історія жанру фоторепортаж розпочинається ще у 19 столітті, вже тоді деякі фотографи починають виходити за межі своїх студій і документувати реальне життя. Значну роль у розвитку жанру зіграли історичні події, необхідність документувати експедиції та робити світлини міст для туристів. Тоді поняття «фоторепортаж» ще не існувало. Батьком цього жанру називають Анрі Картьє-Брессона, легендарного французького фотографа, засновника агенції «Magnum Photos». Його знімки стали класикою репортажної зйомки й досі викликають захоплення.

Уважність

Оскільки сьогодні ми говоримо про подієву зйомку, то варто сказати, що для репортера уважність – це друге ім’я. І про це варто пам’ятати завжди. Починаючи від зарядженої камери і запасної флеш-карти, закінчуючи увагою до деталей на самій події.

Не забувайте про дрібниці, які можуть бути цікавими, про поєднання кольорів і форм, що можуть опинитися в кадрі випадково. Такі несподівані комбінації зроблять ваші світлини не тільки інформативними, а й більш естетичними, художніми. І хто знає, можливо, на нудній стандартній події ви вполюєте кадр для виставки чи фотоконкурсу.

Гарним прикладом поєднання художнього й документального є роботи Ігоря Єфімова:

Водохреще

Водохреще на Дніпрі

Пляж взимку

Пляж

Собаки на снігу

Собаки

Техніка

Не важливо яка камера у вас в руках, найважливіше – знати її як свої п’ять пальців, щоб миттєво реагувати і змінювати налаштування залежно від обставин, у яких опинитеся. Не полінуйтеся витратити більше часу на вивчення усіх функцій та з’ясувати, як поводитиметься ваша техніка при різних умовах зйомки.


Репортаж не дає часу на тестові кадри, ви фотографуєте одразу чистовик


Якщо ви можете дозволити собі телеоб’єктив, це позбавить вас необхідності бігати на довгі дистанції під час зйомки. Штатив або монопод теж виручить, коли доведеться фотографувати на довгій витримці.

Шукайте особливе

Навіть зі звичайної події, яка відбувається за стандартним сценарієм, прес-конференції чи симфонічного концерту, вмілий репортер може принести цікаві фотографії. Найголовніше у цьому – уважність, саме вона не дозволить не проґавити промовистий «фейспалм» мера, цікаву гру тіней на стіні, літню жіночку з бузковим волоссям чи фотогенічних дітей. Це зробить ваш репортаж яскравішим.

Зима на Дніпрі

Фотографи-аматори

Купання в ополонці. Фоторепортаж

Червоний светр

Собаки взимку

Собаки на снігу

Підготовка

Якщо ви фотографуватимете на незнайомій локації, не полініться погуглити заздалегідь, як вона виглядає, і обов’язково прийдіть на місце до початку події, щоб підібрати налаштування відповідно до освітлення. Ось що радить фотограф Віктор Надточій: «Дуже важливо бути «в темі» того, що і як має відбуватися, ідеально, коли є план заходу чи прес-реліз. Тоді ти приблизно знаєш, як будувати стратегію своєї роботи, наперед розумієш, де ти повинен бути в той чи інший момент. Так само важливо «вмикатися» на 100% у те, що діється навколо, інакше – втратити важливий момент дуже легко».

Птахи над ополонкою

Птахи

Жінки в ополонці

Купання в ополонці

Хрест з льоду

Водохреще на Дніпрі. Ігор Єфімов

Історія

Пам’ятайте, що ваші світлини мають бути пов’язаними, формувати єдину цілісну картину. Як зрозуміти чи вам вдалося? Покажіть ваш фоторепортаж людині, яка не знайома з подією, яку ви знімали, і попросіть описати, що там відбувалося. Найважливіша інформація має бути зрозумілою без тексту.

Важливі деталі фоторепортажу

Пам’ятайте про своїх колег-фотографів, коли знімаєте якусь масову подію.


Жартують, що професійного репортера, як вампіра, – не видно на чужих фотографіях


Але на 100% це реалізувати як правило не вдається. Тому обирайте одяг нейтральних кольорів, щоб не псувати своєю неоново-зеленою курткою кадри іншим фотографам.

Де вчитися

Правила композиції і колористики для всіх однакові, тому вивчати основи репортерам-початківцям можна за базовою літературою для фотографів, а спеціалізовані матеріали для фотожурналістів допоможуть покращити змістове наповнення ваших серій.

Якщо у вас немає великого досвіду подієвої зйомки, вчіться у своїх колег, спостерігаючи, як вони працюють. Звертайте увагу на те, з яких точок вони знімають, у яких випадках використовують спалах. Знаходьте час на перегляд навчальних відео, майстер класів, аналізуйте роботи визнаних професіоналів. Шукайте натхнення в інших майстрів, але не намагайтеся їх копіювати.

Жінки в дублянках

Близнюки

Рятувальники з хоругвами

Освячення

Чоловік в полі взимку

Дорога додому

І на останок про філософію

Декілька фотоафоризмів від батька репортажної зйомки Анрі Картьє-Брессона:

«Думати слід до і після зйомки, але не під час неї».

«Різниця між хорошим творінням і посередністю – питання міліметрів».

«Фотографувати – це затамувати подих, коли всі наші здібності діють спільно перед реальністю, яка вислизає. Тоді вдале спіймане зображення стає великою фізичною та інтелектуальною радістю».

«Фотограф повинен проявляти повагу до атмосфери, вписуватися в оточення, яке визначається середовищем, одночасно уникаючи штучності, яка нищить людську правду. А ще йому необхідно змусити всіх забути про фотокамеру і про того, хто знімає».

There is 1 comment for this article
  1. АННА at 19:07

    Яку техніку використовуєте? Чи достатньо однієї камери? Я придбала Сanon ще як рік тому для хобі, тепер хочу знімати короткі ролики маркетингового наповнення, вже майже готові, залишилось лише обладнання. Проконсультуйте будь-ласка 🙂

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься.